Tábor Študlov 2010

Od 3. do 17. července, jsme se pobývali na našem obvyklém táborovém místě ve Študlově. Ze Žluté šestky se tábora zúčastnil Davák, Peťan, Jupík a Gas, ze Zelené šestky pak Medvěd.

Celý tábor se nesl ve znamení Galů a známých postaviček Asterixe a Obelixe a jejich boji s Římany. Jak celý tábor viděl Máňa si můžete přečíst na stránkách našeho střediska.

Fotky z 1. a 2. táborového víkendu jsou v galerii. Jedná se o fotky z výpravy na Královec a následného koupání ve Valašských Kloboukách, kde jsme také potkali Dina a fotky ze závěrečných chvil na táboře.

Fotky z průběhu celého tábora jsou zde.

Závěrečné opékání 25.6.

Dne 25.6. jsme se naposledy sešli v tomto školním roce. A tak jsme schůzku pojali jako posezení u táboráku. Nakoupili jsme špekáčky a mohlo se jít na věc... Jenomže nám jaksi chybělo to nejdůležitější-palice na opékání. A protože les je z Orlovny daleko, našli jsme v šopě něco, co se podobá roštu na gril, a tak se z původního opékání stalo grilování. Rozdělali jsme tedy na farní zahradě oheň a začali grilovat. Mezitím jsme si povykládali o táboru a možnosti plnit odborku Tři vlčí tesáky. Tato zkouška se skládá z pobytu 6 hodin o samotě, stezky odvahy a výpravě podél potoka. Takže ti, kteří pojedou na tábor, budou mít možnost ji splnit. No a pak jsme snědli co sme ugrilovali a dali si závěrečný hlasitý pokřik. Pro Dina to bylo už naposledy, po prázdninách se z něj již stane skaut. Stejně tak z Kočičáka, tedy jestli bude pokračovat. Ten nepřišel ani na poslední schůzku.

Na schůzce tedy byl Dino, Jupík, Gas, Peťan, Tom a Davák.

A teď už hurá na tábor!!!

Fotky z grilování jsou galerii.

Schůzka dne 18.6.

Čas nám nemilosrdně utíká, a 18.6. se konala už předposlední schůzka. Na začátku jsme rychle zhodnotili závody v Lidečku. A protože se tábory kvapem blíží, schůzku jsme využili jako malou motivaci na tábor. Promítnuli jsme si video z loňského tábora. Při tom jsme se bavili co všechno se na táboře dělá, a jak se na táboře věci mají. Po shlédnutí videa nám zbylo ještě pár minut do konce schůzky, tak jsme vytáhli ze skříně lano a začali se přetahovat.

Na schůzce byl Tom, Davák, Peťan, Dino a Jupík.

Fotky z přetahování jsou galerii.

Příprava na Lidečko 11.6.

11.6. se konala poslední schůzka před závody v Lidečku. Proto jsme ji pojali jak jinak než jako přípravu. Na schůzce jsme zvládli proletět dopravní značky, rostliny a zvířata, konečně jsme se naučili orientovat se v jízdním řádu, který nám tak dělal problémy na závodech v Lukově. Naučili jsme se vyhledávat ulice na mapách měst. K tomu všemu jsme si řekli, jak připravit zeleninový nebo ovocný salát. Ve zbývajícím čase jsme si zahráli na schovku. Na schůzku přišli všichni kromě Kočičáka.

Ringo schůzka 4.6.

Tentokrát jsme se 4.6. sešli skoro kompletní, chyběl pouze Kočičák, který už na schůzce nebyl měsíc. Ovšem pozitivní je, že i nadále poctivě chodí vlčata, která pojedou na závody.

Na začátku jsme si rozdali přihlášky na tábor, který se už kvapem blíží. Poté jsme hledali skrytá slova ukrytá uvnitř věty, luštili tajenku, tvořili slova s pomocí obrázků a zopakovali jsme další potřebné věci, které se budou hodit na závody. Poté jsme se odebrali na dvůr, kde jsme napnuli síť a zahráli si ringo. Přišel i otec Karel, který se k nám přidal. Na jedné straně tedy stálo mužstvo složené z Jupíka, Dina, Gasa a Rafana; na druhé straně stálo mužstvo ve složení Peťan, Tom, Davák a otec Karel. Tým otce Karla byl lepší a po zásluze vyhrál nad Rafanem a spol. 2:0 na sety. Víc už se na schůzce nestihlo, a tak jsme vše uklidili, zakřičeli pokřik a šli domů.

Fotky opět v galerii.

Petangue 28.5.

Na schůzku 28.5. dorazil Jupík, Peťan, Tom, Gas a Davák. Na začátku jsme si zkusili ve dvojicích nařezat polínka, protože dost možná, nás tento úkol potká i na závodech v Lidečku. Poté každý zašifroval nějaké slovo nebo větu šifrou, kterou jsme se už učili. Jakmile to udělal, poslal to sousedovi a ten to naopak musel rozšifrovat - takže další průprava na závody. Poté jsme si na farní zahradě v altánku zahráli miniturnaj v petague. Nejlepším vrhačem koulí se stal po urputném boji ve finále Peťan, který porazil těsně Daváka. Třetí místo vybojoval Tom, který porazil Jupíka. Poslední skončil Gas.

Fotky ze schůzky jsou v galerii.

Hranolková schůzka 21.5.

Schůzka dne 21.5. byla jakousi oslavou našeho vítězství. Původně jsme si měli upéct pizzu, ale nebyl dostatek materiálu, tak jsme zvolili hranolky. Koupily se 2 kg a šlo se na věc. Maroš poctivě smažil, ostatní poslouchali Rafana, který se snažil předat své vědomosti ohledně mapy a všeho, co se jí týká. Naučili jsme se tedy pracovat s buzolou, zorientovat mapu a základní turistické značky. Po tomto krátkém bloku jsme se vrhli na hranolky =) . Na schůzce nás navštívil i Astr a otec Karel. Jakmile jsme je snědli (a že to opravdu nebyl problém), tak jsme si po sobě uklidili náčiní a chvíli si hráli na dvoře.

Schůzky se zúčastnil Peťan, Tom, Dino, Gas, Jupík a Davák.

Fotky ze schůzky jsou v galerii.

Okresní kolo závodu světlušek a vlčat v Lukově - 15.5.2010

15. května 2010 se konalo okresní kolo závodu světlušek a vlčat, tentokrát v Lukově. Z našeho střediska se závodů zúčastnily 2 družinky světlušek a 1 družinka vlčat.

Naše výprava vyrazila kolem sedmé hodiny ranní. Po cestě do Lukova jsme do autobusu nabrali ještě hlídky ze štítenského střediska a z Vizovic. Na místě jsme se zaregistrovali a vyčkávali na slavnostní nástup. V závodu soutěžilo 10 dívčích hlídek, 9 chlapeckých a asi 4 hlídky byly mimo pořadí. Na závodě vlčata a světlušky museli projít tyto stanoviště: Překážkový běh, kuchařské dovednosti, první pomoc, manuální zručnost, logické myšlení, vyhledávání informací, poznávání přírody a orientace. I přes předpovědi počasí, které předpovídaly, že bude celý den pršet, se závod nakonec obešel bez jediné kapky. Sice bylo pod mrakem, ale aspoň jsme nemuseli zmokat. Po doběhnutí do cíle se hlídky šly naobědvat a poté si každý krátil chvíle na vyhlášení výsledku svým způsobem. Jedni jen tak odpočívali, druzí hráli různé hry, pozorovali ostatní, nebo se hráli se psem. 

Na závěrečném nástupu Oskar udělal slavnostní atmosféru a všichni přidali svou ruku k mexické vlně, která se pro úspěch ještě mnohokrát opakovala. Nakonec přece jen došlo k vyhlášení výsledků. Na pěkném 8. místě se v kategorii světlušky umístila družinka ve složení Monika Petrůjová-Móňa, Martina Petrůjová-Pedro, Lucka Pastierčinová-Sluníčko,Radka Kostková-Erka a Anička Sopková-Srdíčko. Na 3. místě se umístila družinka Bublinek ve složení Petra Naňáková-Kecala, Radka Haspalová, Lucie Žácková, Lucie Sedlačíková, a Markéta Dorňáková. Naše světlušky tedy postupují do krajského kola, které se bude konat v červnu v Lidečku. 

Největší překvapení se ovšem mělo teprve odehrát. V kategorii vlčata totiž zvítězila brumovská Žlutá šestka ve složení Marek Hnaníček-Gas, Marek Cícha-Jupík, Petr Lysák-Peťan, Tomáš Vaculčík-Tom, Dominik Ovesný-Dino a David Kolínek-Davák. Žlutá šestka tedy taktéž bude hájit barvy Brumova-Bylnice v krajském kole. 

Štítenské středisko také dosáhlo úspěchu, když družinka světlušek vybojovalo 2. Místo a vlčata skončila na pěkném, byť nepostupovém 4. místě. Po vyhlášení výsledků jsme si po sobě uklidili v chatce, sbalili své věci a plni dojmů a radosti jsme odcestovali zpátky domů. Bojovná vlčata a světlušky celý den doprovázeli Dery, Tomson, Behy, Rafan, Pety a Cíla.

Děkujeme všem brumovským hlídkám za účast a reprezentaci a postupujícím přejeme hodně zdaru v Lidečku!

Příprava na Lukov 2 - 14.5.

14.5. jsme se naposledy sešli před závody v Lukově. Stihli jsme si v rychlosti shrnout nejdůležitější poznatky, které jsme se učili již dříve. Z minula jsme měli za úkol vyrobit si KPZ - krabičku poslední záchrany. Někteří si ji tedy přinesli a zkontrolovali jsme si jejich obsah. Na schůzce jsme si ještě zahráli hru s kartami, tu kterou jsme hráli již při našem putování po Egyptě. Tentokrát byl nejlepší Tom.

Schůzky se zúčastnil Peťan, Tom, Dino, Gas, Jupík a Davák. 

Sportem ku zdraví (ku výuce první pomoci) - 7.5.

Na schůzku konanou 7.5. přišli tito: Jupík, Kočičák, Peťan, Tom, Gas a Davák. Po úvodním rozdělování skautských triček jsme se přesunuli na hřiště na Hůrce. Zde jsme si řekli něco o první pomoci, jak máme ošetřovat popáleniny, odřeniny, pořezání a vymknutý kotník. Zahráli jsme si také fotbal. A že to byla mela pořádná! Všichni jsme se během chvíle zapotili. V jednom týmu hráli s Marošem Davák, Kočičák a Jupík, ve druhém týmu pak s Rafanem Peťan, Tom a Gas. Během hraní nás našel Dino, který se přidal k Rafanovi. Poté ještě přišli ogaři Jamborovi, ti se přidali k Marošovi. Marošovo mužstvo to Rafanovo přehrávalo, ale poslední gól vsítil Gas od Rafana (kdo dá góla, ten vyhraje se ukázalo opět nespravedlivé). No ale výsledek nebyl to hlavní. Poté jsme si zahráli hru na slepce, kdy jeden z dvojice měl zavázané oči a ten druhý ho musel navigovat. 

Na schůzce, na které byli po dlouhé době úplně všichni, jsme si užili spoustu legrace a pořádně provětrali hlavy =). 

Stihli jsme se také vyfotit, fotky naleznete v galerii.

Příprava na Lukov - 30.4.

Dne 30.4.2010 jsme měli schůzku bez Rafana. Nejdřív jsme probrali, jaké věci si bráváme na jednodenní výpravu, pak jsme zopakovali jedovaté rostliny a na konec učení jsme se naučili, co a jak dělat při připravování jídel. Po „učení“ jsme si šli zahrát na vinnetua a sříleli jsme z luku. Nejlepším apačem byl Peťan.Jak sme dostříleli, hráli jjsme petangue, který jsme z časových důvodů nedohráli.

Na schůzku přišel Peťan, David, Tom a Gas.

Memoriál Šedého vlka - 24.4.

24.4 všechno konečně vypuklo na hradě a my mohli zúročit naše nabyté vědomosti a získané zkušenosti. Rozdělili jsme se do těchto družin. v první byli společně Peťan, Dino, Davák a Medvěd, v té druhé byli Kočičák, Tom, Gas a Boris. Postupně museli projít těmito stanovšti, které byli rozmístěny na rybnících a v brumovské části města: pobyt v přírodě, logické myšlení, schopnost orientace, manuální zručnost, dřeviny-květiny, lanová lávka, schopnost komunikovat, první pomoc, dopravní značky a vyhledávání informací. Obě družiny s více či méně uspokojivými výsledky trať zvládli a dorazili do cíle. Poté následoval oběd v Orlovně a vyhlášení výsledků. V kategorii vlčat soutěžili pouze naše 2 brumovské družinky, a tak družinka ve složení Gas, Tom, Kočíčák a Boris nakonec zvítězila a porazila druhou družinku. Ovšem výsledek nebyl to hlavní. Hlavní bylo, že jsme mohli strávit celý den ve společnosti kamarádů - skautů a skautek z našeho střediska, ale i ze Štítné a ze Slovenska. Kdo chtěl, mohl si ještě zahrát turnaj v petangue a nebo opéct špékačky. Už teď se všichni těšíme na další závody, které se uskuteční 15. května v Lukově.

Odkaz na fotky naleznete v galerii.

Přípravy na memoriál potřetí a naposled=) - 23.4.

23.4. Jsme se naposledy mohli připravit na velkou zkoušku. Již v sobotu se totiž uskuteční Memoriál Šedého vlka na brumovském hradě. Využili jsme krásného počasí a vyšli si na kopeček u kapličky svaté Anny. Vlčata si měla dobře zapamatovat prošlou cestu, na kopci jsme tedy společnými silami prošlou trasu popsali. Přečetli jsme si zajímavosti o kapličce, objevili jsme také 4 lípy, pojmenované podle místních částí našeho města - Brumov, Bylnice, Svatý Štěpán a Sidonie. V rychlosti jsme zopakovali dopravní značky, naučili se pracovat s mapou a objasnili jsme si co jsou to světové strany a na co je kompas či buzola. Stihli jsme se ještě prokousat šifrováním. Po cestě do Orlovny jsme zkusili poznat některé z květin, vyskytujících se na louce na kopci.

Na schůce byl po dlouhé době Kočičák, pak Dino, Peťan, Gas, Jupík a Tom. Chyběl jen Jupík.

Pár fotek ze schůzky na kopečku u kapličky svaté Anny naleznete v galerii.

Přípravy na memoriál po druhé - 16.4.

16.4. se na další schůzce, týkající se přípravy na Memoriál Šedého vlka sešli tito: Dino, Tom, Peťan, Gas a Davák. Na schůzce jsme se naučili poznávat rostliny - za zmínku stojí například blatouch, heřmánek, jaterník, jetel, slunečnice, violka, sneženka a různé druhy stromů - modřín, lípa, smrk, dub, buk, bžiza a další. Řekli jsme si, že při popisování cesty je důležité vyjmenovat významné body, které by usnadnili orientaci. Poté jsme si řekli, jak má probíhat telefonní hovor. To samozřejmě všichni dobře věděli, takže to byla jenom taková kosmetická záležitost. Venku jsme si pak zahráli míčovou hru Na města a poté jsme házeli míčem do popelnice=) 

Čištení Brumovky - 10.4.

Hned o den později, tj. v sobotu 10.4. nás čekal nelehký úkol. Rozhodli jsme se, že uděláme něco pro přírodu, pro naše město... Zkrátka, že uděláme dobrý skutek. Sešli jsme se ráno o půl deváté u Orlovny. Počasí nám všeak nepřálo a nad konání dobrého skutku visel obrovský otazník. Po zhruba hodince vyčkávání jsme vyrazili směr brumovský splav. Zde jsme měli začít uklízet nepořádek na břehu řeky Brumovky. Vlčata se úkolu zhostila na výbornou. Během našeho sbírání papírků, sáčků, pet lahví a jíných věcí, které rozhodně do přírody nepatří, jsme po cestě k brumovskému hřisti nasbírali kolem 10 plných pytlů! Vše jsme odnesli do sběrného dvoru a patričně roztřídili. Po náročné práci jsme si v Orlovně udělali špagety, trochu pouklízeli a zdokonali své znalosti na nadcházející závody. Zahráli jsme si také několik her. Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří se číštění Brumovky zúčastnili, bylo nás celkově 10, konečně oddílovka, která stála za to!

Ruku k dílu přiložili tito: Ze Zelené šestky Medvěd, Boris a Fedjong, ze Žluté Jupík, Dino, Tom, Peťan a Gas. Davák, který se na akci těšil, se bohužel ze zdravotních důvodů nezúčastnil. Z vedoucích byli přítomni Rafan a Oharek. 

Na fotografie z této akce se můžete podívat v galerii.

Přípravy na memoriál - 9.4.

Po týdenní odmlce jsme se konečně 9.4. mohli znovu sejít. Tentokrát bylo na programu procvičování jednotlivých disciplín na Memoriál Šedého vlka. Zopakovali jsme si dopravní značky, čísla tísňového volání. Zopakovali jsme si také náležitosti při volání na tato čísla. Řekli jsme si něco o znacích vlčat, světlušek, skautek, skautů i vodních skautů. Lehce jsme zabrousili do historie, připomněli jsme si nejvýznamnější osobnosti z českých dějin a skautování. Teď už také víme, jak se zachovat, když se ztratíme nebo když potkáme například opilého člověka. Na závěr jsme si zahráli foukací fotbal.

Na schůzce byl Dino, Tom, Peťan, Jupík, Gas.

Ztroskotání na pustém ostrově - 26.3.

26.3. jsme na cestě kolem světa ztroskotali=). Octli jsme se na pustém ostrově, ale my jako správní cestovatelé, jsme se s tím dokázali vyrovnat. Ztloukli jsme si příbytek, poslali v láhvi nouzovou zprávu, vylezli na strom, aby jsme se rozhlédli po okolí - toto ztroskotání jsme využili jako přípravu na Memoriál Šedého vlka a Závod světlušek a vlčat. Tak tedy, nejříve jsme si otestovali jak jsme na tom se zatloukáním hřebíků, poté jsme se naučili zabalit balík a pak jsme se učili šplhat na žebřík, i bezpečně z něj bezpečně slést. Jak jsme všechno toto zvládli, čekal nás další nelehký úkol - postavit stan. A protože na schůzce bylo 6 vlčat, a k dispozivi 3 stany, rozdělili jsme se do dvojic a postavili jsme rovnou 3 stany. Nakonec jsme zatloukali hřebíky na rychlost, nejlépe z vlčat to zvládl Jupík, dostal proto 10 bodů. Jupíka ale stihl překonat otec Karel, ale ani jemu celkové vítězství nepatřilo - otce Karla porazil Rafan=).

Na schůzce byl Kočičák, Davák, Peťan, Tom, Gas a Jupík.

Na fotografie z našeho "ztroskotání" se můžete podívat v galerii.

Německo - 19.3.

 

19.3.2010 jsme blíže prozkoumali naši so usední zemi - Německo. Na první pohled nás zaujal pohnutý osud Katedrály v Kolíně, která se začala stavět již v roce 1248, ale dostavěna byla až za neuvěřitelných 632 let. Věže na kostele se tyčí do výšky 157 m. V kostele jsou uloženy ostatky Tří králů. Dále nás zaujaly německé automobilky - audi, bmw, mercedec, volkswagen. Víme také, že v Německu jsou Alpy a odtud pochází všem známý kráva Milka. V Kostnici byl upálen Mistr Jan Hus a v Postupimi se zase rozhodovalo o novodobých dějinách Německa. Hlavním městem je Berlín, a protože Rafan Berlín navštívil, o cenné poznatky nebyla nouze. Nejdřív nás zavedl k Braniborské bráně, pote jsme se octli u Berlínské zdi, svůj strach z výšek jsme překonali pohledem na město z 365 m vysoké televizní věže, jedné z dominant Berlína. Pouť Berlínem jsme završili na Olympijském stadionu, který nechal zbudovat Adolf Hitler, jedna ze záporných osobností Německa. Jako významnou osobnost jsme vzpomněli génia Alberta Einsteina. Současný papež Benedikt XVI. je původem z Německa, jeho pravé jméno je Joseph Alois Ratzinger. Na vlastní kůži jsme si zkusili život vojáků za války, nejlépe obstál Davák.

Na schůzce byl Jupík, Davák, Peťan, Tom a Gas.

Fotky z Rafanova putování po Německu a podrobnější výklad o Německu naleznete v prezentaci v sekci Materiály.

Fotky ze hry na vojáky naleznete v Galerii.

Španělsko - 12.3.

12.3.2010 jsme se dozvídali informace o Španělsku. španělsko je další zemí, kde vládne zástupce královské rodiny, zde konkrétně Juan Charlos I. Hlavním městem je Madrid, mezi další významná města patří například Barcelona a Valcencie. Dozvěděli jsme se co to je přístav, octli jsme se na býčích zápasech, které se nazývají corrida. Zahráli jsme toreádorskou honičku a svoji hbitost jsme dokázali také ve hře, kdy jsme měli hádat, kterou věc z klubovny Rafan s Marošem odnesli. Nejlépe obstál Gas. Dále jsme se dozvěděli, že lidé zde hrají na kastaněty a kytary. Právě jeden druh kytar se nazýva podle tohoto státu - španělka. Kytary často doprovázejí typický španělský tanec - flamenco. Na závěr jsme se dozvěděli, že Španělsko je zemí oliv a vína, a že odtud pochází světoznámý malíř Pablo Picasso. Připomněli jsme si také úkoly ze stezky.

Na družinovku přišel Tom, Peťan, Dino, Gas, Jupík a Davák. 

Čína po druhé - 5.3.

Dne 5.3.2010 jsme pokračovali v objevování krás Číny,po malé zopakování jsme se vydali přes Mount Everest do Zakázaného města.Je to sídlo císařů s pamětihodnostmi z 15. století. Na stavbu města bylo povoláno roku 1406 milión dělníků. Dále jsme pokračovali na Náměstí nebeského klidu,na tomto náměstí v roce 1949 budoucí čínský vládce a diktátor Mao Ce-tung vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Po prohlídce náměstí jsme skončili v Chrámu nebes. Chrám nebes sestává z kruhové stavby, která je korunovaná zlatou kopulí, jeho druhá část má čtvercový tvar. Připomněli jsme si úkoly z minulé schůzky - uklízet si po sobě věci, neoplácet druhému, nezapomínat věci do skautu... Ne každému se to ovšem dařilo... Nakonec jsme si zaběhali po Velké čínské zdi=). Nejlépe obstál Kočičák.

Schůzky se zúčastnil Davák, Tom, Gas, Kočičák, Peťan a Dino.

Čína - 19.2.

19.2. jsme se octli ve zcela jiné kultuře, než jsme doposud byli zvyklí - v Číně. Čína nás ohromila svou Velkou čínskou zdí, tedy největší stavbě na světě. Údajně ji lze pozorovat i z vesmíru. Velká čínská zeď patří mezi divy světa. Hlavním městem je Peking, kde se v roce 2008 konaly Letní olympijské hry. Obyvatelé Číny zastupují tzv. žlutou rasu a od nás se liší nejen barvou pleti, ale i vnějším vzhledem a výškou. V Číně existuje vícero náboženství - konfucionismus, taoismu, budhismus... Na čínském uzemí - Tibetu se tyčí nejvyšší hora světa - Mount Everest. Známí jsou také lidé, kteří dokáží věci, které ostatní nezlvádají - např. chůze po rozbitém skle, žhavých uhlících, sed na hřebících... Na schůzce jsme také plnily úkoly ze stezky - vyrobily si papírový výrobek a dali jsme si předsevzetí, že následující měsíce nebudeme druhým oplácet, budeme si po sobě uklízet a nebudeme zapomínat věci. Do stezky jsme si také stihli udělat otisk svého prstu. Nakonec jsme si zahráli hru Na čínského císaře, kterou nejlépe zvládl Jupík.

Na schůzce byl Jupík, Kočičák, Gas, Peťan a Tom. Dino se zastavil jen na úvod, aby zaplatil registraci. 

Anglie - 12.2.

12.2. jsme se zastavili v Anglii. Celá schůzka se nesla ve sportovním duchu - plnili jsme sportovní úkoly do stezky. Otestovali jsme si, jak jsme zdatní ve skákání přes švihadlo a kolik zvládneme udělat sed - lehů. Přestože nám tato zabrala hodně času, k prozkoumávání Anglie jsme se nakonec přeci jen dostali. Již z minulých schůzek víme, že zde panuje britská královna Alžběta II. Anglie je totiž společne se Skotskem, Walesem a Severním Irskem součástí Velké Británie. Hlavním městem Anglie, ale i celé Británie je Londýn. Najdeme zde významné památky - světoznámé hodiny Big Ben, které patří k britskému parlamentu. Za zmínku stojí tzv. Tower Bridge, tedy padací most, ketrý propojuje jeden břeh řeky Temže s druhým a umožňuje střídavě přejiždění aut a lodí. Světoznámý je tenisový turnaj ve Wimbledonu. Autobusy zde mají červenou barvu a jsou dvoupatrové. Pro nás pro skauty je důležité, že zde v roce 1907 Robert Baden Powell založil skauting. Na ostrově Brownsea zoorganizoval první skautský tábor.

Schůzky se zúčastnil Gas, Jupík, Tom, Peťan, Davák a Kočičák. 

Zimní nocování v Orlovně ve dnech 5. - 6.2. 2010

V pátek 5. února jsme se sešli na letošní první oddílové akci. Původně jsme měli jít na zimní výpravu na chatu k Ptáčkom, ale počasí nám příliš nepřálo, tak jsme raději zůstali v Orlovně. Nakonec jsme se sešli pouze Kočičák, Davák, Gas a Tom a z vedoucích Rafan a Oharek. Protože sněhu bylu venku až až, pustili jsme se do bobování. Po návratu jsme si zahráli několik her. Večer jsme se naučili dělat chlebíčky (budeme to potřebovat na skautské závody) a dívali jsme sa na animovaný film Kniha džunglí, který nás zároveň seznámil s novou Stezkou vlčat. Kupodivu po filmu vlčata ihned usnula, a co je k nevíře, spala až do 9 hodin=)!Ráno jsme se nasnídali a zahráli si skautský AZ - kvíz. Na otázky, týkající se států, které jsme navštívili a otázky ohledně skautingu, nejlépe odpovídal Gas. Na oběd všichni pomáhali připravovat výborný guláš. Po obědě jsme pouklízeli a šli znovu bobovat. Celý víkend jsme také plnili úkoly ze stezky. Po delší době jsme tedy uskutečnili akci i s přenocováním, která nás všechny ještě více seznámila a jediným puntíkem na výpravě byla nízká účast. 

Fotky z výpravy naleznete zde.

Brazílie - 22.1.

Česká republika - 15.1.

Dne 15.1. jsme ani cestovat nemuseli. Mohli jsme zůstat pěkně v tepločku svého domova - blíže jsme prozkoumali naši vlast, Českou republiku. Česká republika má asi 10,5 milionu obyvatel. Sousedí se Slovenskem, Rakouskem, Německem a Polskem. Hlavním městem je Praha. V Praze najdeme nejvíce památek z české historie - Karlův most, Chrám sv. Víta, Pražský hrad, Národní divadlo a další. Nejvyšší horou je Sněžka (1602 m n.m.), která se nachází v pohoří Krkonoše. Mezi významné osobnosti patří T.G. Masaryk (1.československý prezident), Václav Havel (1.český prezident), dále například současný prezident Václav Klaus. Nesmíme opomenout ani pro nás skauty významnou osobu, která se zasloužila o vznik skautingu v ČR - Antonín Benjamin Svojsík. Mezi celosvětově znamé sportovce patří např. Kateřina Neumannová, Dominik Hašek, Roman Šeberle a další. Naučili jsme se také státní symboly - velý a malý státní znak, státní vlajka, standarta prezidenta, státní pečeť, státní barvy a statní hymna Kde domov můj?. Všechny tyto symboly naleznete v sekci Materiály...

Na schůzku přišel Dino, Davák, Gas a Tom. Ve hře lovci pokladů zvítězil Dino.

Rusko - 14.1.

Oddílová výprava dne 19.12. 2009

V sobotu 19.12. 2009 se konala oddílová výprava, a protože Žlutá šestka cestuje po světě, rozhodli jsme se, že tentokrát budeme poznávat naše město. Výpravu jsme začali na náměstí, kde jsme se dozvěděli informace o místní kašně, a 4 památných lípách - Svobody, Wilsnova, Masarykova a Štefánikova. Blíže jsme také prozkoumali zdejší sochy. Naše cesta se dále ubírala kolem další historické památky - pivovaru z roku 1572. Prošli jsme podél rybníků až do údolí zvané Hložec. Odtud jsme se vydali na židovský hřbitov a hurá do Orlovny. Uvařili jsme si čaj a na závěr si zahráli turnaj ve stolním hokeji. Určitě to bylo příjemně strávené odpoledne.

Výpravy se zúčastnili ze Žluté šestky Gas, Peťan, Tom a Davák, ze Zelené šestky pouze Pepa a z vedoucích pak Oharek, Tomson a Rafan.

Všechny fotky z výpravy najdete zde.

Schůzka dne 18.12. 2009

Madagaskar - 11.12.

Izrael - 4.12.


Po týdenní pauze způsobené výrobou adventních věnců jsme se opět 4.12. sešli na schůzce. Protože se nacházíme v adventní době, zavítali jsme do země zasvěcené právě tomuto období - Izrael. Dino ovšem zapomněl referát... Jaká nahoda však byla, když se na nás přišla podívat osoba, která před několika měsíci právě tuto zemi navštívila - otec Karel. Otec nám vyprávěl, co všechno při putování po Izraeli zažil. Tak například, jak se koupal v Mrtvém moři (nejníže položené místo na světě), jak v Betlémě navštívil chrám, kde se narodil Pán Ježíš, Getsemánskou zahradu, kde se krví potil před tím, než byl na hoře Lebka=Golgota ukřižován. Povyprávěl nám o Kumranských svitcích, tedy nejstarších textech Bible. Připomněli jsme si z jakých částí se skládá, tedy Nový a Starý zákon. Dozvěděli jsme se kdo to byli evangelisté a apoštolové. Z Nového zákona jsme si přečetli, jak Ježíš dělal zázraky - když uzdravoval chorého, slepého a krvácející ženu. Plni elánu zachraňování jsme se pustili do problematiky první pomoci. Již umíme ošetřit drobné pořezání, popáleninu, štípnutí od včely, vymknutý kotník, a také zvládáme zavolat rychlou záchranou službu.

Na schůzku přišlo 6 vlčat, což je snad příslib do budoucna - Kočičák, Jupík, Gas, Peťan, Tom, Dino. Na závěr jsme naše počínání zúročili malým testíkem. Nejlépe obstál Jupík.

Austrálie - 20.11.

Kanada - 13.11.

Skotsko - 6.11.

Itálie - 30.10.

Egypt - 23.10.

Rwanda - 16.10.


16.10. naše kroky ubíraly ke státu Rwanda, který se nachází v kontinentě Afrika. Proč právě Rwanda? Protože tuto neděli probíhala ve všech kostelích na celém světě takzvaná Misijní neděle. Poznali jsme, že lidé ve Rwandě trpí nedostatkem vody, jídla oblečení. A tak jsme se rozhodli, že jim pomůžeme-vyrobili jsme magnetky, které se v neděli prodávaly a výtěžek putoval právě lidem do Rwandy. Udělali jsme tak dobrý skutek...

Schůzky se zúčastnil Jupík, Gas, Peťan a Dino.

Úvodní schůzka v novém školním roce 2009/2010