Schůzka dne 12.6.2015

1206201512062015_2

Dnes byla schůzka na začátku opět spojená se skautama. Byli jsme v orlovně a hráli zajímavou hru "S nebo bez". Pak jsme šli na farní zahradu a dali jsme si turnaj v Pétanque. Zavítal mezi nás nový kamarád Davča Novák.

Dnes byli na schůzce: Bořek, Ondatra, Píšťala, Vojta, Davča, Tom a Dery.

Schůzka dne 5.6.2015

Dnešní schůzka začala společně se skautama, protože nikdo z vedoucích nemohl přijít už v 15:30. A protože skautů i vlčat bylo málo, schůzka byla spojená až do konce. Když jsem přišel, tak jsme si s nimi zahráli hru Ninja, která je známá také jako Samuraj. Stáli jsme v kruhu a měli jsme ruky před sebů. Postupně jsme každý buď zaútočili jedním pohybem na ruku souseda, nebo jsme mohli také udělat úhybný manévr. Kažý měl tedy 2 životy. Zasaženou ruku jsme schovali za záda a dále pokračovali jen s jednou. Kdo byl zasažen 2x,vypadl. Hrálo se několik kol a najednou byl konec schůzky.
Na schůzce byli: Vojta, Svišť, Bořek, Dery a možná eště nekdo ;)

Oddílová cyklovýprava dne 23.5.2015

Sam_4685 Na sobotu dne 23. května 2015 byla naplánována oddílová cyklovýprava. Sraz měl být u pivovaro. Ano měl být - předchozí deštivé počasí a ranní nedostatek slunce odradil veškeré zájemce o projížďku na kolech. U pivovaru se nakonec sešli jen Rafan s Derym, kteří zde alespoň udělali fotku do kroniky ;).

Schůzka dne 22.5.2015

Schůzka začala v netradičním čase, a to až v 16:00. Na tuto "pozdější" schůzku nakonec dorazila jen 3 vlčata a Tom. Šli jsme po cestě nad kostel, kde jsme si na louce u rozcestí pod křížem zahráli na Policajty a na zloděje a také jsme si procvičili přesnost trefováním dvou cílů. Potom jsme se vydali zpět do orlovny a schůzku ukončili.
Na schůzce byli: Bořek, Svišť, Vojta, Tom a Dery.

Oslavili jsme 25 let od znovu obnovení skautingu v Brumově-Bylnici - 26.4.2015

Gal29_obr1430937191_19

V neděli 26. dubna 2015 jsme oslavili 25 let od znovu obnovení skautingu v Brumově-Bylnici, který byl v tehdy zakázán komunisty. Tuto slavnost jsme započali na "deváté" mši svaté. Po mši svaté se dospělí členové střediska sešli na slavnostním obědě, po kterém si všichni přítomní zavzpomínali nad kronikami a fotografiemi na uplynulá skautská léta...

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Memoriál Šedého Vlka - 25.4.2015

Dscn1163Dscn1220

V sobotu 25.4.2015 patřil brumovský hrad skautům. Konal se zde další ročník závodů ve skautských dovednostech - Memoriál Šedého Vlka. Nádherné počasí přilákalo k závodům 19 soutěžních družin ve 4 kategoriích, které pomáhaly hobitu Bilbovi a jeho příteli čaroději Gandalfovi nalézt zapomenutý poklad v hoře Ereborn, který po dlouhá léta střežil drak Šmak... pokračování

Schůzka dne 24.4.2015

Dsc_04771Dsc_04791Poslední možnost zopakovat všechno potřebné na Memoriál Šedého vlka byla prošvihnuta v pátek 17.4.2015 v 15:30. Po dlouhém maratonu předcházejících schůzek jsme usoudili, že bychom se chtěli vyřádit i venku a proto se šlo ven. Neméně důležitým argumentem pro tuto variantu byl i stav, kdy Šikula stále hledal optimální trasu pro závod a domníval se, že by se dala aspoň z části ještě připravit. Ovšem situace se měla trochu jinak a nakonec jsme byli rádi, že jsme došli k 3. stanovišti (spíše před 3. stanoviště).

Ovšem aby to zase nevypadalo, že jsme na závod úplně rezignovali, tak cestou na hrad nějaká hodná duše umisťovala učební materiály k tématům květiny, byliny, dopravní značky a všeobecné znalosti. Proto bych jí zde chtěl veřejně poděkovat, neboť i díky ní naše vlčata v sobotu vyhrála ;). Po naší náhodné vzdělávací části jsme si zahráli 3 hry, první byl klasický lukostřelec, kde se vlčata mají nepozorovaně dostat až k lukostřelci bez toho, aby dostali pomyslný zásah imaginárním lukem,  druhá byla na způsob golfu, kdy se z pařezu odpalovaly kamínky směrem ke stromu s dřevěnou golfovou holí (made in les) a třetí byla s Krakonošem, kde se měla hledat jeho stará hůl (mimochodem ta golfová) a cílem hry bylo mu ji vrátit, ovšem dříve než soupeř. 

Schůzka dne 17.4.2015

Naše předposlední možnost, kterou ještě můžeme ovlivnit průběh závodu Memoriálu Šedého vlka, byla využita v pátek 17. 4. 2015 v 15:30. Cíl zněl jasně. Musíme zopakovat co nejvíc věcí, které jsou pro tak obtížný závod potřeba. Ovšem jak už to tak bývá, nechtěné se musí spojit s příjemným. A z tohoto důvodu jsme si v první řadě museli zahrát nějakou hru, a když už všichni seděli s židlemi v kruhu, tak to byla "sedaná". Ovšem dnes se hrála z modifikací, jelikož místo házání kostkou se tahaly pastelky- modrá, žlutá a růžová. 

Po hře jsme se rozdělily do dvou skupinek, v čele s Derym a Šikulou, a takto rozdělení jsme si oprašovali své tak těžce nabyté znalosti. Nakonec jsme se stihli prokousat problematikou šifer, zdravovědy, pochodových značek a všeobecným průvodem taktiky, která by nám měla zaručit dobré umístění.

Schůzka dne 10.4.2015

Img_20150410_162714Img_20150410_164517

Počasí v tento den přímo vybízelo k toulkám po přírodě. Avšak na schůzku, která byla po svou týdnech kvůli Velikonocím, dorazil jen malý počet členů. Ani to nám ale nebránilo, abychom se šli projít směrem na rybníky. Na začátku nám ještě Bořek ukázal svůj super skateboard, který měl jen dvě kolečka a nemusí se při jízdě vůbec odrážet. U prvního rybníku jsme si řekli, co známená ta zákazová značka. Poté jsme zkoušeli co nejdál vystřeli z praku na vodní hladinu, cestou dál poznávali různé květiny, stříleli na pařez a Bořek nám zopakoval pochodové značky, které si zapamatoval z minulých schůzek. U předposledního rybníku jsme se vydali směrem do lesa a nahoru. Z kopce jsme zkoušeli šiškami přehodit cestu, která byla pod námi, ale nikomu se to nepodařilo. Řekli jsme si, jak poznáme smrk, jedli a borovici (šišky jedle rostou nahoru, šišky smrky rostou dolů a borovice je borovice =)). Zkoušeli jsme na pařezu podle letokruhu spočítat stáří stromu. Nahoře, na louce nad hradem, kde nás úspěšně našel Dery, jsme si chtěli zahrát na poldy a zloděje, avšak kvůli neposlušnosti některých "mlátičů" (Bořek, Šimi, Bobr) jsme hru ještě o pár minut odložili a hráli na jiném místě, zase v lese. Avšak kvůli nepochopení pravidel a nebo nedisciplinovanosti se moc nezahrálo (zloději se schovali mimo domluvené hranice). Poté měl Šikula proslov, zřejmě o tom co znamená slovo pravidla, a pak už se šlo jen domů.

Na schůzce byl Tom, Bobr, Bořek, Šimi, Píšťala, Kiri, Rafan, Šikula a Dery.

Schůzka dne 27.3.2015

Na této schůzce jsme se rozdělili na mladší a starší. Mladší se se Šikulou ponořili do světa tajných šifrů - učili se šifrovací mřížku, tedy základní šifru pro vlčata. Starší si s Rafanem opakovali práci s mapou. Jak se ukázalo, tak to vlastně žádné opakování nebylo =). Většině už se to z hlavy po roce vykouřilo, a tak jsme tedy šli "nanovo". Orientace mapy, práce s buzolou, počítání skutečné vzdálenosti na základě vzdálenosti na mapě (= už tedy víme, na co je měřítko mapy) a vůbec jaké a kde máme světové strany. Bobr si to pořád nemohl zapamatovat - snad mu již nyní vždy vyvstane pomůcka, že sluníčku pomáháme k tomu, aby vyšlo, silnější rukou - ve většině případů se jedná o ruku pravou. Takže východ je od severu vždy napravo! Poté jsme hráli minihru na hledání měst pomocí čtvercových mapových souřadnic. Na závěr se ještě Bořek s Bobrem zdokonalovali v uzlování - zopakovali si (naučili se) ambulantní a dračí uzel.

Na schůzce byl Kiri, Bořek, Bobr, Tomík, Vojta, Filda, Píšťala, Svišť a Ondatra.

Oddílová akce 20.-21.3.2015

První oddílová akce tohoto roku proběhla z pátku na sobotu (datumově se jedná o dny 20. a 21. 3. 2015). Tématem byla zvolena velmi oblíbená česká hra, a to Dračí doupě. Sraz byl stanoven na 18:00 večer ve skautském sále. Po přivítání a vyřešení všech organizačních problému jsme si řekli něco o Dračím doupěti a seznámili se s pravidly hry. Poté jsme se přesunuli do Malenky, kde jsme se ubytovali a rozbili základní tábor, z kterého startovali všechny naše budoucí výpravy. Jako hlavní náplň pátečního večera byla zvolena noční hra, kterou jsme samozřejmě hráli v noci. Cílem bylo zjistit co nejvíce informací o místu, kde se naše děti nachází a co mají udělat, aby se odtamtud dostali. ( Hra Dračí doupě spočívá v tom, že pán jeskyně, čili vypravěč, vede hráče vymyšleným příběhem a oni tak zažívají určité dobrodružství, zabíjejí různé netvory a prostě se dobře baví.) Jelikož Dračí doupě si můžete zahrát i doma, tak my jsme ho hráli jinak - realisticky! Takže děti chodili s pánem jeskyně a ten je neustále provázel a tvořil děj.

Druhý den jsme započali se salámovou snídaní, která nám dobyla baterky a my jsme tak mohli dojít k dalekému cíli, ale to už předbíhám. Jelikož jsme se dověděli, že je potřeba se napít vody promění, abychom se vrátili do naší doby. Ovšem ta voda neteče všude, a proto jsme se vydali hledat pramen vody proměnění. A ten byl daleko a navíc se šlo delší cestou. Abychom si ji aspoň trochu zkrátili, hráli jsme po cestě několik her, jako například velmi oblíbenou šiškovou válku nebo klasiku - bomba, nálet,... . Nakonec jsme zdárně došli až k prameni, a to k Baligové studánce, kde jsme se napili vody proměnění a najednou se ocitli zpět v Brumově. Ale jelikož už nám kručelo v břiše, sešli jsme zpátky na Heriánovo a rozdělili si oheň, samozřejmě bez papíru za použití křesadla. Poté jsme si opékali špekáčky a dobře se bavili. Nakonec jsme se vydali nejkratší cestou k malence, kde jsme naši oddílovou akci v 15:15 ukončili.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.

Schůzka dne 13.3.2015

Dsc_04161Dsc_04181

Prázdninový pátek 13 přinesl další možnost se sejít s našimi vrstevníky při naší další schůzce vlčat. Bohužel jsme zjistili vysokou pověrčivost našich členů (i ze strany vedení), neboť účast byla katastrofální. Jelikož se schůzky účastnil je Bořek a Ondatra, nastavili jsme vyšší laťku pro tuto schůzku. Hned na začátku jsme si vysvětlili hru Hra ("The Game"), kterou vlastně hrajeme všichni, jen o tom někteří nevíme. A to mi mimochodem připomíná fakt, že jsem právě teď už znovu prohrál. V podstatě jde o to, že pokud si vzpomenete, že hrajete hru, tak jste prohráli a máte znovu 30 minut na to, aby jste na to zase zapomněli. Pro zájemce vysvětlení

Poté už Bořek rozepnul batůžek a mohlo se začít chystat Dračí doupě, na které jsme byly v ideálním počtu. Jen přípravy postav nám zabrali 45 minut, proto jsme se dostali do časového tísně a museli jsme schůzku přetáhnout, asi o 30 minut, aby jsme si vůbec něco zahráli. A jelikož jsme hráli na nejlehčí úroveň a Pánovi jeskyně jsme uvařili čaj, tak si Šikula ve hře stačil vycvičit svou vlastní zoo, a to draka, berušku a tygra, kterého poté daroval Ondatrovi, na Kterého Pán jeskyně (Bořek) nebyl tak štědrý.

Schůzka dne 6.3.2015

Dobyvatel

Dnes jsme se na úvod schůzky seznámili s našimi novými stránkami, poté už jsme se věnovali plánu dnešní schůzky - hře Dobyvatel. Na motivy této známe hry jsme si trošku poupravili hrací plán a mohli začít s dobýváním. Každý soutěžící měl na začátku své hlavní město (jedno ze známých světových měst) a zodpovězením na různé otázky si své území postupně rozšiřovat. Pomocí těchto otázek a úkolů jsme si procvičovali nejen skautské znalosti a dovednosti, ale také i všeobecný přehled. Uprostřed hry jsme se vydali hledat lístečky s různými tvary, které nám na sále poschovával Tom. Poté jsme pokračovali v dobývání - nejlépe si asi vedl Bořek, který dobyl Kiriho město Benátky. Bořek mohl ještě dobýt i město Píšťali, Fildy a Vojtíka, kteří ale nevěděli, že su může dobývat (mysleli si, že se může jen rozšiřovat území), a tak jsme je tedy uštědřili a Bořkovi se tímto omlouváme =).

Na schůzce byl Tom, Bobr, Vojtík, Filda, Píšťala, Svišť, Kiri, Ondatra, Bořek, Rafan a Dery. Šikula hrál hokej.

Schůzka dne 27.2.2015

Tuto schůzku prováděla Rafanova velká chyba v komunikaci - omylem totiž ve čtvrtek napsal sms, aby všichni přišli (protože minule byla slabá účast), a to už na 14:15 (čas, kdy jsme se setkávali v předchozích letech). Bohužel si tu chybu neuvědomil, a tak někteří na opravdový začátek čekali od této doby. Naštěstí Bořek měl s sebou hru Dračí doupě, a tak ti, kteří brzy přišli, tak také zůstali. Jediný, kdo to již zabalil, byl Tom Machalec. Po Rafanově příchodu jsme již mohli opravdově začít.

Úvod této schůzky jsme věnovali vzpomínce na trágedii, která se stala toto úterý 24.2.2015 v Uherském Brodě, kde 62-letý muž  zastřelil nejprve 8 lidí v hospodě Družba a poté zbraň namířil i proti sobě. V návaznosti na tuto událost jsme se poté věnovali problematice tísňových volání. Dozvěděli jsme se, že při vytočení čísla 112 se nejprve dovoláme na středisko hasičů - proto, z důvodu rychlosti, je-li zapotřebí volat jen záchranku, budeme raději volat číslo 155. Jiná situaci by nastala, pokud by došlo k nějaké dopravní nehodě, kde jsou zranění, kteří jsou navíc zaklínění v poškozeném autě - zde bychom vytočili 112 a hasiči by zajistili i příjezd záchranky a policie.

Poté jsme si zahráli hru Nervy, u které jsme se hodně nasmály. Největší nervák byl asi Píšťala =). Po nervech jsme vyčkávali na signál - zástupci skautů Smajl, Lvíče a Drak nám nachystali trasu pomocí pochodových značek. Nejprve jsme našli zprávu na dvoře u orlovny, poté jsme se vydali po značkách až na horu nad kostel, kde jsme objevovali další a další zprávy a značky. Trasa se konečně vydařila (ne jako minule =)), a my jsme si tak mohli procvičit pochodové značky. Poté jsme se již jen vrátili zpět do orlovny a šli domů.

Na schůzce byl Vojtík, Tomík, Píšťala, Bořek, Bobr, Tom, Ondatra, Kiri, Dery, Šikula a Rafan.

Schůzka dne 20.2.2015

Úvodní zjištění, že na schůzku dorazil jen velmi malý počet, přebilo potěšení, že k nám na schůzku zavítal Michelangelo z Nedašova ;). Nejprve nás Šikula učil, z jakých částí se skládá skautský kroj - vše nám názorně ukazoval na svém kroji. Poté jsme se věnovali pochodovým značkám, které jsme si vyhledali ve Skautské stezce. Ukázali jsme si základní značky, jako je např. tudy nechoď, jdi tímto směrem, hledej dopis 4 kroky odtud, apod. Poté se Bořek společně s Michelangelem vydali do terénu, aby nám zbylým připravili cestu. Mezitím jsme se s nováčky a mladšími členy věnovali pracovnímu listu z Benjamínků - konkrétně problematice "Když jsem nemocný". Poté jsme se od našeho zkušeného včelaře dozvěděli, proč nás tak bolí štípnutí od včely. Včela totiž při štípnutí ztratí své žihadlo i s částí zadečku, ve kterém se skrývá jed, který se postupně uvolňuje do našeho těla. Včela následně umírá. Poté jsme se konečně vydali ven, po stopách Bořka a Michelangela, kteří nějak nepochopili princip, ale nakonec jsme doputovali až nad kostel, kde jsme si zahráli hry Pružina, Ninja a Pif paf!

Na schůzce byl Tomík Káňa, Píšťala, Bořek, Ondatra, Vojtík, Šikula, Rafan, Dery a Michelangelo.

Schůzka dne 13.2.2015

Na začátku schůzky jsme si zahráli jednu zábavnou hru. Hra spočívala v tom, že jsme z mouky měli vytvořenou "horu" a na jejím vrcholku byl umístěn vršek od PET láhve. Seděli jsme kolem stolu a podávali jsme si pravítko. Kdo měl pravítko, tak musel z té hory ukrojit co největší část bez toho, aby se vršek pohnul. Až se dostala řada na posledního a on si ukrojil svou část hory, tak jsme si porovnali své hromádky mouky. Kdo ji měl nejmenší, vypadl a v dalším kole už nehrál.
Potom jsme se rozdělili na 2 skupiny, a to mladší a starší. Ti mladší se učili šifru Polský kříž. Napřed jsme si vysvětlili princip této šifry a poté měl každý za úkol zašifrovat jakékoliv slovo. Když to všichni měli, tak si lístky vyměnili a teď měli pro zmněnu luštit, co zašifroval kamarád. Toto jsme zopakovali asi 3x a pak jsme šli domů.

Dnes byli na schůzce: Kejchal, Tom I., Tom II., Bobr, Filda, Vojta, Tomášek, Ondatra, Bořek, Svišť (optaj sa Šikuly, či si eště na nekoho nevzpomene).


Schůzka dne 6.2.2015 - Německo

Úvod schůzky probíhal nejprve společně se skauty, protože Dery ani Rafan nebyli kvůli práci schopni přijet na půl čtvrtou a Šikula se dnes schůzky neúčastnil. Asi po 25 minutách jsme se přesunuli do velké klubovny, kde jsme se začali věnovat dnešnímu tématu - Německu. Německo sousedí s 9 zeměmi, hlavním městem je Berlín, mluví se zde německy a nejvyšším bodem je Zugspitze (2962 m.n.m.). Vyrábí se zde auta rozličných značek - Mercedes-Benz, BMW, Porsche, Volkswagen, Audi, Opel, a také pneumatiky Continental. Po zdejších železnicích brázdí rychlovlaky ICE. V Německu má svůj původ čokoláda Milka, jejíž název vznikl z německých slov Milch (mléko) a Kakao. V Kolínském dómě, jehož stavba trvala neuvěřitelných 632 let, jsou uloženy ostatky Tří králů. Na zámečku Postupim bylo po skončení 2. světové války rozhodnuto o rozdělení Německa na 4 části, spravované Británií, Francií, Amerikou a Ruskem. V dalším městě Kostnice byl upálen náš reformní kazatel Jan Hus. Dále jsme si povídali o Berlíně, ve kterém byl Rafan 2x, a tak mohl využít svých zkušeností. Mezi nejnavštěvovanější místa Berlína patří Braniborská brána, televizní věž vysoká 368 m, zbytky berlínské zdi, která v minulosti rozdělovala Berlín na dvě části. Obyvatelé jedné části nemohli vstupovat do druhé části, kvůli politickým důvodům. Za zmínku stojí i olympijský stadion, který nechal vybudovat samotný Adolf Hitler, nechvalně proslulá osobnost dějin 20. století. Zapamatujeme si ještě jména slavného fyzika Alberta Einsteina, a bývalého papeže Benedikta XVI. Na závěr jsme si zahráli hru na paměť, kdy jsme vytleskávali různé rytmy a ostatní to museli zopakovat. Celou prezentaci si můžete prohlédnout v sekci Materiály.

Na schůzce byl Bořek, Ondatra, Bobr, Tom I, Tom II, Vojta, Filda, Kiri, Rafan a Dery.

Schůzka dne 30.1.2015

Dnešním pátkem pokračovalo naše pravidelné společné setkávání, to přesně v 15:30 středoevropského času. Na dnešní schůzky vlčat si měl program připravit Rafan a zbylí dva vedoucí se schůzky neměli účastnit. Model "Aladin" však hlásil srážky sněhové, avšak byli jsme tuto zimu připraveni, proto jsem si naplánovali jít ven. Bohužel se předpověď vyplnila a nás zasáhla kalamita nebývalých rozměrů, problém byl dostat se na schůzku z Bylnice, natož autem ze Zlína (Rafan). Proto se na schůzku dostavilo menší počet všech dětí, a tak jsme byli nuceni (my, skautky a skauti) se spojit, aby jsme byli schopni si vůbec zahrát nějakou hru. 

Po asi patnácti minutovém přemýšlení, jak skloubit program dohromady, jsem se rozhodli (spíše jsme se rozhodli, že necháme rozhodnout Máňu* ), že si zahrajeme taktickou hru podobnou počítačovým strategiím na dobývání území a měst. Hra se hrála ve skautském sále, děti každé kolo dostali 10 denárů a za to si kupovali hradny, budovy a vojáky, které potřebovali na dobývání území jiných hráčů. Navíc během hry mohli plnit speciální úkoly zaměřené na fyzickou zdatnost, které byly též dobře odměňovány. Když k tomu přidáme ještě Šikulovi prémie za "včasné podání žádosti o prémie", dokázali někteří hráči nashromáždit velké sumy peněz, za které jejich armády zašlapávaly nepřátele hluboko do země.

Schůzka dne 23.1.2015

Na začátku schůzky jsme byli mile překvapeni, kdo že to k nám na schůzku přivítal - samotný Šimi, kterého jsme už nějaký ten pátek na schůzce kvůli hokeji neviděli. Šikula řešil registrace, Rafan sháněl věci na hru, ale Bořek měl pro ostatní připravenou prezentaci o zbraních, které se používají v airsoftu. Po jeho prezentaci jsme se přesunuli na dvůr, kde jsme se jako praví skauti snažili přeřezat desku pomocí pily. Ne všem se tento úkol dařil s lehkostí, někteří dokonce zlobili (Bořek, Kiri a Šimi), a tak museli klikovat. Po přeřezání/odklikování jsme se přesunuli zpátky do klubovny, kde jsme pomocí hry Yenga tvořili výzdobu na karneval, který měl být v neděli. Hra spočívala v tom, že každý si tahal jednu kostku z yenga věže a podle její barvy musel vystřihnou barevné kolečko s pohádkovou bytostí. Smolařem, kterému věž spadla se stal Kejchal, který pak navíc musel tato kolečka přilepit ke špejli. Poté jsme si na dvoře zahráli hru přemísťování kolíku ze židlí na jedné straně na židle na druhé straně pomocí pusy.

Schůzka dne 16.1.2015

Druhá schůzka v tomto roce proběhla ve stejný čas jako ta první, akorát byla o týden později, tzn. 16. 1. 2015. Bohužel účast nebyla ideální, a taky počasí se rozhodlo, že nám nepomůže. V půlce ledna a bez sněhu, jak se to má pak dětem líbit. Bohužel jsme se s tím museli smířit… Dnes byla v plánu velká recyklace. Děti se měli naučit recyklovat a poznat správný kontejner, do kterého odpad vynesou. Nápad se překvapivě setkal s neochotou ze strany dětí (i popelnic), kterým se moc do třídění nechtělo. Ovšem až jsme si odhlasovali jako odměnu hru dračí doupě, bylo vše rázem úplně jinak. Po vytřídění spousty odpadu jsme začali hrát, nejprve jsme zhasli a poté se vydali do tajemné země, kde hrstka statečných však odolává jest. Ve hře jsme se napojili na minulý příběh, který stále pokračuje a pokračovat bude, neboť nikdo neví, co je v tajemné zemi čeká…

Schůzka dne 9.1.2015 - Kanada

První schůzku v novém roce jsme zahájili přesně v 15:30 středoevropského času, dne 9. 1. 2015. Jelikož jsme se viděli v novém roce vůbec poprvé a venku bylo 20 cm mokrého, super těžkého sněhu, vydali jsme se ven dělat sněhuláka. Jelikož jsme ale skauti a myslíme dopředu, nedovedli jsme vymyslet žádný způsob, jak v šesti vlčatech s jedním (slabým) vedoucím umístit prostřední kouli na tu nejnižší, a jak potom umístit úplně tu poslední. Navíc sněhuláka umí postavit každý. A proto jsme se zaměřili jen na tu základní kouli, našli jsme si mírně se svažující rovinu, kde jsme vytvořili základ pro naši „megakouli“.

Ještě předtím jsme se ale vsadili, jak bude naše kulička velká. Bohužel jsme ji na konci jejího života zapomněli vyfotit, proto nemáme žádný důkaz, který by potvrzoval její průměr 14 metrů.

Po sázce jsme se vydali pracovat – válet a zase válet. Zprvu to nebylo těžké, nic nevážící shluk sněhových krystalů nekladl velký odpor, navíc jsme váleli z kopečka. Ovšem jak nabírala na kráse a váze, začala se nám kulatit a její odpor sílil. Museli jsme pořádně zabírat a někdy ani to nestačilo!

Museli jsme povolat speciální komando s cílem zakulatit kuličku. Nakonec se nám podařilo udělat kouli tak velkou, že nebyla ve skupině nejmenší, respektive byla větší než Vojta. Jelikož jsme s ní už nemohli pohnout, nemohli jsme už dál pokračovat ve vrstvení mokrého sněhu a kulička se zasekla na mrtvém bodě. Nemohli jsme s ní hnout ani tam, ani zpátky, prostě tam jen tak stála.

Zasedla družinová rada a byl vymyšlen plán, a to na zaparkování kuličky na parkoviště (byl to nejvíce reálný plán, co se týká proveditelnosti). Jelikož byla cesta velmi, ale velmi z kopce, chtěli jsme ji brzdit. Ovšem to jsme nakonec zavrhli, neboť problém nebyl, jak ji ubrzdíme, ale jak ji dáme do pohybu. Asi 250 kg vážící monstrum se nechtělo pohnout, proto byla znovu povolána četa na zkulacení kuličky a odstranění překážek v cestě. Musím říct, že úkol provedla dokonale a splnila svůj cíl, neboť se nám podařilo kouli dát do pohybu.

Ovšem jak se koule začala pohybovat ze svahu směrem k parkovišti, nabrala takovou rychlost, že síly držící masu těžkého sněhu pohromadě přestaly převládat nad odstředivou silou, která naši superkouli úplně roztrhala. Ovšem i tak odešla se ctí, neboť stále zabírala 2 parkovní místa (a pokud se ještě neroztopila, tak zabírá ještě dnes). Poté jsme udělali foto a hned šli zpátky do skautského sálu, kde na nás čekal Rafan s Derym.

Tam jsme se přesunuli do velké klubovny a zaposlouchali se do Ondatrovy prezentace o Kanadě, kterou si můžete prohlédnout v sekci Materiály. Ondatra nám vyprávěl o kanadské přírodě, o medvědech, o hokeji a o spoustu dalších zajímavostech. Na závěr jsme si ještě stihli zahrát pantomimu.

Schůzka dne 19.12.2014

Tuto schůzku hned na úvod provázel malý problém - Šikula se nemohl zúčastnit schůzky, Dery kvůli chodívá o něco později a Rafan rovněž kvůli práci začátek nestíhal, protože jel ze Zlína. Naštěstí je však zastoupil Mates, který se našim vlčatům a skautům chvíli věnoval - společně se Lvíčetem, který jako jediný dorazil na schůzku. Po Rafanově příchodu s námi Lvíče zůstal a my mohli začít. Tom měl pro nás připraven referát na téma české moře - dozvěděli jsme se, že Česká republika vlastní část moře v Tichém oceánu, kde se nachází nerostné bohatství. Další část měl pro nás přichystanou Ondatra, který měl referovat o dalším státu, avšak zapomněl si nahrát prezentaci na flešku ;). Poté jsme zapracovali na pohlednici k 25. výročí znovuobnovení skautingu v našem městě. Nakonec jsme si zahráli hru "hledání mincí".

Na schůzce byl Ondatra, Kiri, Bobr, Vojtík, Filda, Tom, Píšťala, Lvíče, Dery, Rafan a ze začátku Mates.

Schůzka dne 12.12.2014 - Čína

Předposlední schůzka našeho oddílu proběhla 12. 12. 2014, opět v 15:30. Z organizačních důvodů se programový začátek trochu opozdil, neboť jsme zapomněli "přístupový kód" do malé klubovny. Po jeho sehnání jsme se odebrali daleko odtud, a to přesně do 中华人民共和国 , neboli Čínské lidové republiky. Od zákonů zabývajících se zamezení zvýšení počtu porodů dětí jsme se dostali až k opiovým válkám, neboť druhé téma dnešního dne byly drogy, o kterých jsme si řekli všechny negativní věci, které nás jen napadali. A že jich je...

Po absolvování této teoretické části byl Šikula přehlasován, a proto se hrál Dračák, neboli Dračí doupě. Šikula dělal vypravěče a vlčata se proměnili v bandu válečníku, čarodějů, hraničářů a někdy i smolařů, kteří se vydali vstříc svému, zatím neznámému nepříteli...

Schůzka dne 5.12.2014 - Turecko

Jedno krásné páteční odpoledne se v Orlovně sešla vlčata, psal se právě rok 2014, datumově to vyšlo na 5. prosince. Jelikož se jednalo o den před svátkem sv. Mikuláše, bylo na dětech vidět očekávání z nadílky a hlavně strach z čertů, kteří po 17. hodině prohnali nejedno dítě. Zemí dnešního dne bylo Turecko, a to z důvodu původu sv. Mikuláše. S dětmi jsme si řekli něco o Turecku, něco o sv. Mikuláši a nakonec oslavili narozeniny jednoho člena bouchnutím rychlých špuntů.

Pokud vám někdo řekne Turecko, mělo by se vám hned vybavit několik pro Turky typických věcí, avšak pokud chcete slyšet tu nejtypičtější, mrkněte do naší kroniky na zápis z tohoto dne a garantuji vám, že budete mile překvapeni, až udiveni:).

Posledních 30 minut bylo věnováno tanci. Ano, slyšíte dobře, tanci. Jelikož byly zakoupeny "tančící podložky", dostali jsme možnost ověřit funkčnost těchto věcí. Po 30 minutách snažení je třeba konstatovat, že tančit sice ještě neumíme, ale podložky fungují! A s touto bombou se loučíme...

Schůzka dne 28.11.2014 - Nepál

28. 11. 2014 jsme se opět, jako již tradičně, sešli v 15:30 středoevropské času v orlovně, abychom se účastnili naší další schůzky 4. oddílu vlčat. Tentokrát jsem tam ovšem nebyli sami, ne že by jsme tam bývali sami, ale dnes v orlovně probíhala výroba adventních věnců. Z tohoto důvodu byla naše účast slabší...Tématem dnešního dne byl Nepál. Tato země byla vybrána čistě z praktického hlediska, neboť původní idea byla probrat s dětmi skautské uzly, ze kterých asociací, mimo jiné přes horolezce, dojdeme právě k Nepálu. Jelikož manuální zručnost malých vlčat byla ze strany vedení silně přeceněna, zabývali jsme se necelou hodinu vázáním dvou uzlů, neboť víc by se nám už pletlo. I tak by se nenašlo moc těch, kteří by je na konci schůzky uvázali oba dva. Ovšem celkově lze říci, že základ byl nastaven a nyní už bude na co navazovat.

Schůzka dne 21.11.2014 - Irsko

Na začátku jsme si zahráli společenskou hru Žížaly, potom jsme se - s pomocí prezentace - seznámili s dalším státem. Dneska to byla Irská republika, které se přezdívá "Zelený ostrov", protože zde převládají nížiny a má také bujnou vegetaci, která je zde díky mírnému klimatu a častému jemnému dešti (na který si Irové nemohou zvyknout). Dozvěděli jsme se třeba, že má necelé 4 miliony obyvatel, že v Irsku nežijí žádní hadi, že je to ostrovní stát, který dříve patřil celý do Spojeného království Velké Británie a Irska. Později se Irsko od Spojeného králosvství oddělilo, ale hned na druhý den se 1/6 Ostrova připojila zpátky k Velké Británii. Tuto část dnes známe jako Severní Irsko. A nejdůležitějším odvětvím hospodářství je zde chov ovcí. Dozvěděli jsme se, že na světě žije víc lidí irského původu než v Irsku (desítky milionů). Největší plemeno psa je Irský vlkodav. Národním sportem je hurley. Nejznámější tmavé pivo je značky Guiness. Celosvětově známé irské hudební skupiny jsou Kelly family a U2. Pak jsme si zahráli ještě 2 hry. V 1. jsme si každý postavili různě na stůl vršky od fixek a potom měl každý 3 pokusy, při kterých měl fouknout do balonku a snažit se zhodit co nejvíc vršků. Druhá hra byla Foukaná, Seděli jsme kolem stolu a byli jsme rozděleni do dvou týmů. NA kratších stranách stolu byly branky a my jsme, jak už název napovídá, foukali do balónku a snažili jsme se jednak bránit naši branku a také dát gól. A to tak, že jsme sfoukli míček ze stolu na kratší straně.

Schůzka dne 14.11.2014 - Skotsko

Tentokrát jsme se na svých toulkách po světě zastavili ve Skotsku. Skotsko je společně s Walesem, Severním Irskem a Anglií součástí Velké Británie. Hlavním městem Skotska je Edinburgh, lidé zde mluví anglicky, platí librami a poslouchají královnu Alžbětu II., která sídlí v Londýně, který je hlavním městem celé Británie. Pro Skoty jsou typické sukně, kterým se říká kilt. Ve Skotsku vznikly také dva sporty - golf a curling. Jezero Loch Ness je také opředeno velkým tajemstvím - údajně zdejšími vodami brázdí příšera zvaná Nessie, která je prý až 30 m dlouhá a má téměř třímetrový krk. Známá je také skotská whiskey. Po krátké prezentaci a videu o této zemi jsme si zahráli hru, jejíž cílem bylo co nejdéle udržet metlu na dvou prstech. Tato hra vychází z přenášení těžkých klád, což je typické právě pro Skoty. Nejlépe se dařilo Bořkovi, pak Svišťovi a Fildovi. Poté jsme si zahráli curling, kde byl nejlepší nováček Tom, dále pak Píšťala a Filda.

Na schůzce byl Svišť, Ondatra, Filda, Bořek, Vojtík, Píšťala, Kiri, nováček Tom, Rafan a Dery.

Schůzka dne 7.11.2014 - USA

Dávné časy, kdy byly americké pláně plné stád bizonů a indiánští válečníci ještě tančili u svých ohňů, si nikdo z nás už nepamatuje... Zato jsme si mohli na další schůzce 4. oddílu vlčat podebatovat (spíše to byl monolog) o dnešní Americe, o zemi plné možností. Proto jsme se sešli, ano v pátek, 7. 11. 2014, v Orlovně, abychom se něco nového dozvěděli a taky se něčemu přiučili. A začneme tím, že v USA je strašně rozšířená možnost nosit u sebe zbraň. A tak byly vybrány nejschopnější vlčata, která si mohla zastřílet pod dozorem školeného instruktora na naší skautské střelnici na terč, a to ze speciálně upravené zbraně vhodné i pro malá vlčata (plynová pistole na broky). Ovšem mladší takové výsady neměli, a tak se museli spokojit s kreslením skautského znaku, který by i těm starším dal pořádně zabrat. Poté se vrátili naši američtí střelci, samozřejmě bez zranění, a mohli jsme začít řešit USA. Bylo položeno 5 otázek, na které děti odpovídali, respektive psali jména známých osobností, známá jídla, značky atd. Nakonec jsme se fúzí spojili s méně početnou družinou skautů a zahráli si následující hru:

Člověče zlob se a házej! - Hráči si sednou do kruhu na židle, jsou rozděleni na 3 skupiny pomocí čísel, které jsou jim po kruhu diktovány: 1.,2.,3., a zase 1.,2.,... Takto má každý hráč jedno číslo a může se hrát!. Vypravěč hází kostkou a pokud padne číslo 1 a 4, zvolá jedničky! Pokud hodí 2 a 5, vykřikne dvojky! A zbytek - 3 a 6 jsou trojky!. Pokud hráč uslyší svoje číslo, posune se o jednu židli doleva. Pokud hráče někdo zasedne a uslyší své číslo, pohybovat se nemůže a musí počkat, až na něm nikdo nebude nebo až on na někom bude - pohybovat se tedy může jenom volný hráč. Vyhrává ten, který objede kolo/kola a sedne si na svoji židli (pokud je na svém místě , avšak sedí na někom, musí objet další kolo a zkusit to znovu).

Hodnocení: 97%

Ve stopách nejen skautského odboje 31.10. - 1.11.2014

Během dušičkového období, ve dnech 31.10. – 1.11. 2014, se uskutečnila oddílová akce 4. smečky vlčat, na které se sešli vlčata brumovské družinky a dva zástupci (z toho jedna světluška) z družinky, která se schází v Nedašově. Oddílovka se nesla v duchu cestování historií, zejména té skautské po první světové válce a za druhé světové války... pokračování...

Schůzka dne 24.10.2014

24.10.2014 proběhla prázdninová schůzka oddílu vlčat, která ovšem nepřinesla hojnou účast. Jelikož vedoucí nebyly obeznámeni s prázdninovou situací, byla taková neúčast velkým překvapením. Po dlouhém rozmýšlení, jak překopat program pro 4, později 5 vlčat, nakonec zvítězil nápad, spojit se se skautama, kterých bylo 2x více. A tak začala vzájemná kooperace...Celkem jsme si zahráli 3 hry, které šli v následujícím pořadí:

1) Pexeso pro atlety - Po sále se vhodně rozmístí jednotlivé obrázky pexesa, kterou jsou samozřejmě otočené obrázkem dolů. Hráči startují z kuchyně a mají za úkol nasbírat co nejvíce dvojic, ovšem vždy hledají právě tu, kterou nosí u sebe. Každý hráč proto na začátku hry dostane jeden obrázek pexesa a bude hledat právě tento. Až ho najde, odevdzá dvojici a obdrží další obrázek, ke kterému bude hledat další stejný. Aby to nebylo tak jednoduché, hráč smí otočit jen jeden obrázek a pak se musí znovu stavit do kuchyně, až poté může jít zkusit štěstí k dalšímu obrázku.

Hodnocení: 90%

2) Ocasová honička - Je vymezen prostor louky o tvaru čtverce cca 15x15, kde jeden hráč má za úkol pochytat ostatní. Ostatní hráči se snaží tohoto hráče zneškodnit tak, že mu vytrhnou ocas z kalhot (utěrka nebo šátek zastrčený vzadu za kalhoty).

Hodnocení: 45%

Schůzka dne 17.10.2014

Dne 17. 10. 2014, jako již tradičně, proběhla naše další oddílová schůzka vlčat. Jelikož předpoklady, které se očekávaly (Ondatra měl mít nachystanou hru, Tom prezentaci, atd.), se nepotvrdily, museli jsme více improvizovat a schůzka tak dostala nový rozměr. Je však třeba podotknout, že účast nebyla hojná a do příště by to chtělo na sobě hodně zapracovat... Aspoň jedno pozitivum se našlo, schůzky se účastnil i náš nový člen - Tomáš Káňa.

Prvně jsme si řekli něco o celoroční hře, která nás bude doprovázet ... ano, celý rok!. Poté jsme se rozhodli, že si chceme změnit jméno, dále chceme nástěnku a požaduje papírovou kroniku. Takže bylo odhlasováno, že do příště tyto věci nesmí chybět!

Jelikož je naše celoroční hra zaměřena na cestování napříč celým světem, začali jsme doma, a to v České republice. Řekli jsme si základní informace a zopakovali pozdrav a přivítání z minulého týdne.

Konečně jsme se i ke hrám dostali, bohužel pršelo. A tak nám nezbývalo nic jiného než si zahrát tyto 2 hry:

1) Lístečky - V orlovně jsou rozmístěny lístečky - bomby, které se musí co nejrychleji najít a zneškodnit. Kdo jich najde nejvíce, vyhrává...

Hodnocení: 75%

2) Kung-fu samuraj - Hráči se postaví do kruhu a mají natažené před sebou ruce - meče! Jejich úkolem je v jednom pohybu useknout meč protivníkovi. Ten však má též jeden pohyb na úhyb, nesmí ho však učit dříve, než proběhne útok. Hráči hrají dokola, vždy má 1 hráč jednu možnost útoku. Hráč, na nějž směřuje útok, může samozřejmě uhnout, avšak pouze jednou.

Hodnocení: 95%

Schůzka dne 10.10.2014

Úvod této schůzky probíhal v malé klubovně, kde jsme seděli na bobcích a učili naše nováčky (a zároveň starší si opakovali) znalosti týkající se vlčáckého pozdravu a vlčáckého zákona. Vlče se nemá nikdy poddat samo sobě, ale má se poddat starému vlku. To znamená, že máme poslouchat starší, kteří jsou zkušenější než my a zároveň se od nich máme učit, brát si příklad. Po této teoretické přípravě jsme se přesunuli na farní zahradu, kde si pro nás Tom nachystal hru na týmovou spolupráci. Rozdělili jsme se do dvojic a každá dvojice se posadila zády k sobě a propletla si ruce. Z takovéto polohy se musela zvednout aniž by se jeden nebo druhý dotknul rukama země. Poté jsme si zahráli dvě aktivitky na pantomimu. Nejprve si jedna půlka přichystala scénku na téma "Orel, který zobe popcorn" a druhá půlka to musela uhádnout, poté se týmy prohodili a druzí měli zahrát scénku na téma "Stonožka, která řídí padák". U obou scének jsme se hodně nasmáli. Poté se hrála aktivita "Zapamatuj si co nejvíce z pantomimy", kdy Rafan neprve předváděl Bobrovi pracovní činnost, kdy se nabírá písek do koleček a poté se z koleček nahazuje do míchačky. Bobr to poté předváděl dalšímu, a ten další zase dalšímu, atd. Na konci jsme se všichni sešli abychom se nasmáli u scénky, která se ani náznakem nepodobala původní. Ze stavební činnosti se stalo máchání prádla =). Ponaučení tedy bylo, že nemáme šířit drby =).

Na schůzce byl Bobr, Tom, Bořek, Svišť, Kiri, Filda, Vojta, Píšťala, Ondatra, Tomáš, Rafan a Šikula. Dery byl u voleb =).

Schůzka dne 3.10.2014

Jako každý pátek, tak i 3. 10. 2014 proběhla další ze schůzek 4. smečky vlčat, která se konala v 16:00. Ze všeho nejdříve jsme ale přihlíželi slavnostnímu rituálu, kterým byly pasovaná loňská vlčata na skauty. Poté co jsme se v hojném počtu usadili v malé klubovně, bylo třeba motivovat děti a tak byly všem účastníkům slíbeny 3 hry, pokud budou chvíli dávat pozor. Vzhledem k nováčkům, kteří s námi chodí tento rok prvně, jsme si začali vysvětlovat, co to je skauting a proč my chceme být skauty. Byla položena jednoduchá otázka (Proč jsme tu dnes přišli?) , avšak odpovědi jsme na na ni hledali hodně dlouho. Nakonec se nám společně podařilo si odpovědět, zamyslet se a hlavně si uvědomit, co od skautingu čekat a naopak co nečekat.
A jelikož už teoretického trápení bylo dost, přesunuli jsme se na dvůr, kde jsme hráli následující hry:

1) Zabij Krále!!! - jedná se o hru na družstva, kdy si družstvo tajně ze svých členů vybere krále, který poté v bitvě nesmí být zasažen míčkem (ve hře jsou 2) do nohy, pokud se tak stane, druhé družstvo vítězí. Naopak poddaní mají za úkol (i král může) trefit cizího krále, ochraňovat svého a mást soupeře.

Naše hodnocení - 90%

2) Jak chytit věc pomocí vzájemné kooperace... - jednoduché, dva lidé stojí vedle sebe, ruce za zády a mají pomocí svých těl (zmáčknou se k sobě boky) chytit nějaký předmět (pet láhev, papírovou krabici,...), který nadhodil nadhazovač.

Naše hodnocení - 40%

3) Tref Šikulu

Naše hodnocení - 100% (Šikulovo hodnocení - 5 %)

Schůzka dne 26.9.2014

Na úvod naší 1. schůzky v novém školním roce jsme se navzájem seznámili, protože po prázdninách mezi nás přišlo pár nových kamarádů. Při seznamovací hře jsme se napřed všichni představili a kdo měl, řekl i svou přezdívku a dva náhodně vybraní mu položili každý jednu otázku. Ve druhém kole noví členové byli náhodně tázáni na přezdívky, eventuelně jména, a měli správně říct, jakou ten člověk má přezdívku a ti už "staří" zase měli říct jména těch nových, a tak jsme si jeden druhého zapamatovali. Snad... :)

Potom jsme se pokusili dohodnout na termínech schůzek a dál jsme se rozdělili na 2 skupinky. Jedna skupinka, složená převážně z těch starších, si zahrála hru Dračí doupě a ti zbylí hráli s Derym hru Kouzelná skříň. Hra spočívala v tom, že jsme si posedali do kruhu a představili si, že uprostřed nás je imaginární skříň, která je plná všeho, na co si jen vzpomenete. Potom jeden vybraný měl skříň otevřít a vytáhnout z ní předmět, který by tam rád našel a pantomimicky nám ho předvést. My ostatní jsme pak hádali, co to je. Hru jsme hráli do té doby, než všichni vytáhli ostatním předvedli svůj předmět. Zahráli jsme si asi 3 kola, a protože nám zbývalo ještě pár minut - a ti zbylí byli plně ponořeni do hry Dračí doupě - tak jsme si "vyzkoušeli" hru Žouželení, která měla nečekaný úspěch. Pravidla této hry jsou velmi jednoduchá a hodně podobná hře, kterou jsme už dnes hráli. Jeden člověk si myslí nějakou činnost a ostatní mají přijít na to, jaká činnost to je. Postupně, jeden po druhém, mu dávají otázky, pomocí kterých to mají zjistit. Svou otázku každý začíná "Žouželí se..." a na otázku musí být možné odpovědět Ano nebo ne. Příklad: Jedinec si myslí činnost spaní. A ostatní se ptají: "Žouželí se ve dne?" Odpověď: Ne. "Žouželí se v noci?". "Ano"... A otázky pokračují ve stejném stylu do té doby, než uhádneme, o jakou činost jde.

Zahajovací schůzka dne 20.9.2014

V sobotu 20. září jsme oficiálně zahájili skautskou činnost v novém školním roce 2014/2015. Skauti si pro stávající, ale také nově příchozí přichystali několik her, při kterých jsme se mohli navzájem lépe poznat. Poté jsme si opekli špekáčky a hlavně domluvili se svými vedoucími na termínu schůzek.

Fotografie z akce naleznete zde.